Salda Gölü Hakkında Merak Ettikleriniz

Son yıllarda masmavi rengi ve açık renkli kumlarıyla ünlü tatil bölgesi Maldivler'i andıran Salda Gölü, her yıl yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.
Salda Gölü

Salda Gölü Burdur’da yer almakta olan doğal bir güzelliğe sahip olan bir göldür. Beyaz kumlara sahip olan bu göl son derece popüler olan ve herkes tarafından gidilmese de bilinen bir göldür. Maldivler ile benzetilmekte ve hatta Türkiye’nin Maldivleri olarak da Saldivler olarak da anılmakta olan Salda Gölü pek çok turisti ağırlamaktadır. Salda Gölü geniş bir alana yayılmakta ve de doğası bakımından ziyaretçilerinin dikkatini çekmekte olan bir yerdir. Burdur ve civarına işiniz düşerse eğer Salda Gölü ilk uğrayacağınız duraklardan bir tanesi olarak listenize ekleyin. 

Salda Gölü’nün Neden Beyaz Kumları Var?

Salda Gölü yaklaşık olarak 44 kilometrekarelik bir alana yayılmakta olan bir göldür. Beyaz bir kuma sahip olan Salda Gölü’nde bu beyaz kumlara neden olan ise stromatolik adı verilen milyonlarca küçük kayaç tanesidir. Bu kayaçlar beyaz kum görünümü sunmaktadır. Salda Gölü nerede? Salda Gölü Burdur’un Yeşilova ilçesinin kuzeybatısında yer almakta olan bir göldür. Merkeze 4 kilometre uzaklıkta yer almakta olan bu göl son derece popüler olan bir göldür. Salda Gölü’nde yer almakta olan bu beyaz bir dahil kum görüntüsü ise Salda ile Maldivler benzetmesi yapılmasına yol açmaktadır. Hatta bu nedenden dolayı Salda Google aramalarında Saldivler olarak aratma yapıldığında birçok bilgi çıkmaktadır. 

Salda Gölü

Salda Gölü’nün Faydaları

Salda Gölü yakınlarında yaşamakta olan bölge halkı, gölün kıyısından almakta oldukları killi toprak ile sivilce ve de mantar gibi ciltler ilgili sorunlara maske yapmak gibi yollarla ciltlerine kullanılmaktadır. Salda Gölü kumunun Faydaları arasında cilt sağlığına işe yaramanın yer almasının yanı sıra aynı zamanda da ziyaretçiler tarafından burada oluşan çukur alanlarda çamur banyosu sıklıkla yapılmaktadır. Bu yapılan çamur banyosunun da cilt problemlerine şifa olarak kullanıldığı ve iyi geldiği bilinmektedir. Göl suyunun da mineral ve soda açısından zengin olduğu söylentiler arasında yer almaktadır. Ancak bu konuyla ilgili henüz net olan bir açıklama yoktur. 

Salda Gölü Kamp Alanları 

Salda Gölü üzerinde ziyaret amaçlı gelenler aynı zamanda kamp yapmak istemektedirler. Burada kamp yapma alanları da yer almaktadır. Ayyıldız Çadır Kampı sakin olan ve aydınlatma, tuvalet, kafeterya gibi imkanlara erişim sunulan bir alandır. En çok bilinen Salda Gölü kamp alanı ise Yeşilova Belediye Halk Plajı’dır. Belediye’ye ait olan bu işletmede de genel anlamda gereksinimleri karşılamak olanaklıdır. Kumsalda Kamping küçük bir kamp alanı olan bir yerdir. Elektrik olmayan ama tuvalet ve restoran gibi imkanların olduğu bu kamp alanı da sıklıkla kamp severler tarafından tercih edilmektedir. Salda Gölü için sadece kamp yapmaya gelenler bu alanlarda kamp yapabilir ve buranın doğal havasını soluyabilirler. 

Salda Gölü genel görünüm

Salda Gölü’nde Yüzülüyor Mu?

Salda Gölü ziyarete açık olan ve yıl içinde pek çok ziyaretçi çekmekte olan bir göldür. Yıllar önce görülmekte olan bazı boğulma vakalarından dolayı yüzmenin yasak olduğu Salda Gölü’nde her yerde uyarı levhalarının yer almasına rağmen bu yasağın çiğnendiği görülmektedir. Salda Gölü’nde yüzmenin tehlikeli olmadığına dair pek çok yazı yayımlanmasına rağmen yasak da söz konusudur. Salda Gölü’nde yüzülebilir mi? Bu gölde yüzmek artık tamamen sizin tercihine kalmış durumdadır. Ancak Salda Gölü’nde kamp yaparak sakin zaman geçirip piknik yapmanızı veya da gezmenizi tavsiye ederiz. 

Salda Gölü’nde Gezilecek Yerler

Salda Gölü çevresinde gezmek için yerler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ise Lisinia Doğal Yaşam Köyü’dür. Burdur Gölü çevresinde eski zamanlarda kurulmuş olan bu antik kent uzun süreden beri ayakta olan bir yerleşim alanıdır. Lisinia Gölü uzun süreden beri Salda Gölü civarına gelmekte olan turistler tarafından da sık sık tercih edilmekte olan bir yerdir. Salda Gölü’nde gezilecek yerler arasında aynı zamanda Yeşilova Halk Pazarı da yer almaktadır. Haftanın her perşembe günü kurulmakta olan bu pazar yerinde her türlü ürünü bulmak olasıdır. Yöresel anlamda da pek çok ihtiyaç duyulan veya da merak edilen şeyler bu pazarda satışa sunulmaktadır. 

Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Salda Gölü nerede? Salda Gölü’ne nasıl gidilir?

Salda Gölü Burdur’da Yeşilova ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Burdur, Denizli ve Antalya arası bir konumda yer almakta olan Salda Gölü, Yeşilova’ya 4 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Burdur, Antalya ve Denizli’den Yeşilova minibüslerine binerek Yeşilova’ya gidilebilir ve de oradan taksiler aracılığı ile Salda Gölü’ne geçilebilir. Genel olarak Salda Gölü’ne giderken bu yöntem kullanılmaktadır. Bu toplu taşıma ile ulaşıma alternatif olarak araç ile de Salda Gölü’ne ulaşmak oldukça kolay ve basit olmaktadır. Yeşilova’yı internetten haritalardan açarak yol tarifi ile buraya ulaşmanız mümkün olmaktadır. 

Salda Gölü Neden Bu Kadar Popüler?

Salda Gölü’nün popülerlik kazanması sosyal medya üzerinde pek çok fenomenin paylaşım yapması sonucu oluşmaya başlamıştır. Türkiye’nin Maldivleri olarak anılmakta olan bu göre her yıl binlerce ziyaretçi gelmektedir. Sosyal medyada yayınlanmasının yanı sıra Salda Gölü bloglarda ve de haber kanallarında da sıklıkla yayınlanarak bugünkü popülaritesinin oluşmasında etkili olmuştur. Salda Gölü üzerinden yer almakta olan stromatolik kayaçlar aynı zamanda Mars yüzeyi ile yapı ve doku bakımından da benzerlik göstermesi Salda Gölü’ne gidilmesinin bir diğer yöntemi arasında yer almaktadır. Dünya üzerinde bu yapıda bir yüzey oluşumu dünyada 2 yerde bulunmakta ve bunlardan biri de Burdur sınırları içinde yer almakta olan Salda Gölü’ndedir. Bu bakımdan da Salda Gölü sadece gezmek için turistler tarafından değil aynı zamanda da araştırmacılar tarafından da ziyaret edilmekte olan bir yerdir.