Yola Çıkmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken 10 Seyahat Tavsiyesi

Seyahat sürecinde dikkat edeceğiniz bazı noktalar sizin için hayat kurtarıcı olabilir. Biz de uymanız gereken bu noktaları sizler için derledik.
Seyahate çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken 10 tavsiye

Seyahat eden insan sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. İnsanlar gezmek, yeni yerler görmek ve yeni insanlarla tanışmak için daha fazla yolculuk ediyor. Eğer siz de hayatınızda unutamayacağınız anılar biriktirmek istiyorsanız hemen seyahat için valizinizi hazırlayabilirsiniz. Ancak seyahate çıkmadan önce bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Seyahat Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1.Tecrübelerden faydalanın

Gideceğiniz rotaya daha önce seyahat gerçekleştirmiş kişilerin tecrübeleri sizin için hayat kurtarıcı olabilir. İnternette gezi tecrübelerinin paylaşıldığı birçok siteden bu konuda destek alabilirsiniz. Böylece gideceğiniz yerde karşılaşabileceğiniz aksiliklere karşı şimdiden önlem alabilirsiniz.

2.Yanınıza sadece ihtiyacınız olan eşyaları alın

Seyahat çantasını doğru hazırlamak

Yolculuk esnasında en büyük sorunlardan biri de belki de yolculuk esnasında hiç kullanmayacağınız eşyalarla doldurulmuş valizler olmaktadır. Valizinize aldığınız eşyaların sizin için gerçekten gerekli olup olmadığını mutlaka sorgulayın ve valizinizi o şekilde hazırlayın. Küçük bir valizle tatilinizin çok daha keyifli geçeceğinden emin olabilirsiniz.

3.Bütçenizi iyi planlayın

Tatilde en önemli konuların başında elbette ekonomik durumunuz ve parayı doğru kullanmak geliyor. Eğer mali planlamanızı iyi bir şekilde ayarlayamazsanız gittiğiniz yerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle eğlence, alışveriş, müze giriş ücretleri vs. gibi her maddi detayı tatile çıkmadan önce mutlaka hesaplayın.

4.Fazla nakit taşımaktan kaçının

Dünyanın her yerinde hırsızlık yapan insanları görebilirsiniz. Bu nedenle gittiğiniz yerlerde hırsızlıkla karşı karşıya kalma ihtimaline karşı yanınızda çok fazla nakit para taşımamaya özen gösterin. Mümkün olduğu kadar kartla alışveriş yapmaya gayret edin. Her yerde kartla alışveriş yapma şansı bulamayacağınız için siz yine de gideceğiniz yerin para birimini araştırıp yanınızda bir miktar yerel para bulundurmayı da ihmal etmeyin.

5.Evinizi de seyahate hazırlayın

Tatilden döndüğünüzde dağınık bir evle karşılaşmak istemezsiniz. Bu nedenle tatile çıkmadan önce evinizi temizlemek tatilde kafanızın rahat etmesini sağlayacaktır. Gideceğiniz tatilin uzunluğuna göre ödenecek faturalarınız vs. varsa yolculuk öncesi bunları halletmenizi öneririz. Evcil hayvanlarınız varsa emanet edeceğiniz kişileri hayvanınızın bakımıyla ilgili bilgilendirmeyi ihmal etmeyin. Çiçekleriniz varsa geldiğinde çiçeklerinizi sağlıklı bir şekilde bulmak için çiçeklerin su, güneş gibi ihtiyaçları için gerekli ayarlamaları yapın.

6.Yol arkadaşınızı iyi seçin

İyi anlaştığınız arkadaşlarınızla yola çıkın

Keyifli bir seyahat geçirmenin önemli noktalarından biri de arkadaş seçimidir. Eğer arkadaş seçimini doğru yapmazsanız tatiliniz kabusa dönebilir.

7.Yerel yaşantıları keşfedin

Tatiller size yere yaşantıları tanıma fırsatı sunar. Siz de gideceğiniz bölgenin yerel insanlarıyla iletişime geçerek, onları gözlemleyerek, onların gittiği mekanlara giderek yaşantılarına şahitlik edebilirsiniz. Şansınız varsa gittiğiniz yerdeki yerel kutlama ve eğlenceleri de mutlaka deneyimlemenizi öneririz.

8.Değerli evraklarınızı iyi koruyun

Pasaport yurt dışında sizin için en önemli evrakların başında gelmektedir. Bu nedenle özellikle pasaportunuza çok iyi bir şekilde göz kulak olmanız gerektiğini belirtelim. Hatta pasaportunuzun bir fotokopisini çekerek onu da başka bir yerde saklayarak kaybolma riskini en aza indirebilirsiniz. Aksi halde keyifli bir tatil geçirmek yerine kendinizi yerel güvenlik birimlerince sorguya çekilirken bulabilirsiniz.

9.Gideceğiniz yeri iyi araştırın

Gidilecek yerin araştırılması yolculuğunuzun çok daha keyifli geçmesini sağlayacaktır. Bölgedeki gezilmesi gereken yerler, bölgenin yemek kültürü, ulaşım imkanları gibi noktaları mutlaka iyi bir şekilde araştırmalısınız. Böylece tatilinizde sorun yaşama ihtimalinizi en aza indirmiş olacaksınız.

10.Rahat kıyafetleri tercih edin

Seyahat sırasında bol bol hareket edeceğiniz için mutlaka kendinizi rahat hissedeceğiniz kıyafetler giymeye özen gösterin. Böylece çok daha konforlu bir tatili garantilemiş olursunuz. Yanınızda yeterli miktarda yedek kıyafet ve iç çamaşırı da taşıdığınızdan emin olun. Böylece gittiğiniz yerde kıyafet için para harcamaktan kurtulmuş olursunuz.

Şimdiden keyifli ve sorunsuz bir tatil dileriz.